Všetko čo potrebujete vedieť pred kúpou skleníka

Chcete mať doma vlastnú a kvalitnú zeleninu? Už Vás nebavia stále rastúce ceny na trhu? Kúpiť si vlastný skleník je riešenie. Pre všetkých kutilov tu máme pár dobrých rád, ktoré je dobré vedieť pred samotnou kúpou či stavbou skleníka. Bežne sa u našich zákazníkov stretávame s velkým množstvom otázok a preto tu uvedieme len pár tých základných a najčastejšie sa vyskytujúcich. Ako správne vybrať skleník? Je lepší sklenený alebo polykarbonátový skleník? Akú veľkosť skleníka budem potrebovať a kam mám skleník umiestniť? Ako samotný skleník upevniť, budem potrebovať základy? 

Ako na základy, alebo bude stačit ukotvenie skleníka?

Skleníky delíme aj na základe ich uloženia a to na skleníky, ktoré potrebujú mať murované základy, skleníky kde potrebujeme realizovať podmurovku, alebo kúpu už hotovej základne a to podľa konkrétneho typu skleníka, alebo na skleníky, ktoré kotvíme do zeme.

Ak ste sa rozhodli pre betónový základ tak treba brať do úvahy hĺbku a to minimálne 50 až 80 cm (v zásade platí pravidlo o 10 cm viac, ako je maximálna hĺbka kyprenia) a šírku cca 8 až 15 cm. Už pri samotnej realizácii základov sa môžete rozhodnúť či bude betónová vrstva pod celou plochou skleníka, alebo využitie geotextíliu zasypanú štrkom a zeminou. Základy po celej dĺžke budú trošku drahšie no znemožníte škodcom, aby sa dostali k vašej úrode. Ak si zvolíte tzv. podmurovku mali by ste pamätať, že je vhodné, keď základy tvoria s nadzemným múrikom jeden celok z betónu. Pri ľahkých montovaných skleníkoch nie je potrebné realizovať betónovú platňu ani podmurovku. Tu bohato postačuje ich ukotvenie priamo do zeme. Pozrite si našu ponuku kotviacich sád. Pre radu skleníkov DNEPR je máme špeciálnu kotviacu sadu.

Príklad ukontvenia skleníka do zeme

Príklad podmurovky

A čo konštrukcia a výplň skleníka?

Trh dnes ponúka širokú škálu profilov z rôznych materiálov. Dôležité vlastnosti sú pevnosť, odolnosť a váha samoznej konštrukcie. Za pevnú konštrukciu v zásade môžeme považovať oceľ alebo hliník. Medzi časté otázky našich zákazníkov patria práve tie, v ktorých sa rieši či je pozinkovaný plech vhodný na konštrukciu skleníkov. Ten je však náchylný na koróziu a teda bude z Vašej strany vyžadovať väčšiu starostlivosť. V prípade skleníkov z dreva a plastu vôbec neodporúčame tieto materiály. Drevo vyžaduje takmer pravideľnú údržbu a plast nie je ekologický a v prípade silnejšieho vetra bude hroziť pád skleníka.  

U výplne platí základné pravidlo a síce, že musí byť ľahká. U dnešných typov skleníkov sa ako výplň prevažne použivajú sklo alebo polykarbonát prípadne kombinácia sklo + polykarbonátPolykarbonát sa vyznačuje veľmi dobrou svetelnú priepustnosť (+/- 80 %), no hlavne je nerozbitný. Jeho výhodou oproti sklu sú fantastické tepelno-izolačné vlastnosti. Je tiež veľmi odolný voči poškodeniu. Polykarbonát spĺňa, ale to hlavné a to je že je ľahký a v zásade pri ňom platí pravidlo čím väčšia hrúbka tým je lepšia izolácia. Sklo má oproti polykarbornátu lepšiu priepustnosť slnečného žiarenia, ktorá dosahuje až 92 %. Hlavnou nevýhodou presklenia zo skla je slabšia izolačná vlastnosť skla. Kvôli slabším izolačným vlastnostiam skleníky s presklením zo skla neodporúčame do vykurovaných skleníkov. Sklo je navyše náchylné na prasknutie, alebo rozbitie. Skleníky s presklením zo skla dodávame zásadne vo verzii s kaleným bezpečnostným sklom, tzn. sklo sa pri rozbití "rozpadne" na stovky malých kúskov a nikomu tak nehrozí nebezpečenstvo. 

Nezabudnite VETRAŤ!

Kedže skleník je hlavne o teplote ľahko sa dostanete do situácie kedy sa skleník jednoducho prehreje. Práve preto sú veľmi dôležité strešné okná. V našej ponuke nájdete manuálne alebo automatické strešné okná. Automatické strečné okná pracujú na princípe teplotnej rozťažnosti, pokiaľ je v skleníku príliš veľké teplo, okno sa pamaličky otvára a naopak. Vetrať je však rovnako dôležite aj v zimnom období a to z dôvodu zabránenia tvorby plesní a rôznych hubových chorôb.

Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Všetko prebehlo ako malo - v pohode

Overený zákazník,

Velmi rychle vybavenie a dodanie, odporucam :)

Overený zákazník,

Tovar bol doručený expresne. Príjemná komunikácia so zástupkyňou obchodu, stolík kvalitný za prijateľnú cenu.

Overený zákazník,