Pareniská zo starých okien a kompostovanie

Pred tým ako som sa pustil do druhého pareniska, bolo treba najskôr pridať kompost do skleníka. S kompostom som začal už minulú jeseň ale veru nestihol som ho všetok vyviesť. Mám tam dve jamy, a obe sa už nevyvážali pár rokov a sú priamo v slepačinci, takže dobre pohnojené guánom.

Pripravil som si aj sito, kompost má ísť do skleníka a do pareniska,  mal by byť dobre spracovaný. Navyše je ešte zima, tak nech sa taký rozdrobený na slnko dobre prehreje. Ďalší dôvod prečo presievať je že kompost je plný rôznych smetí ako obaly z masla a podobne, ktoré sa tam nahromadili za tie roky. Na obrázku je vidno vedro v popredí plné týchto zvyškov. Nie je to veľa ale bez sita by sa dostali rovno na záhradu, podobne aj kamene.

Jamy sa nachádzajú pod orechom, čo vraj nie je najlepšie riešenie, lebo orech obsahuje juglon. Kvôli tomu som na jeseň všetky orechové listy z kompostu odhrabal a nechal ich pod stromom. Avšak nejaké vietor nafúkal  naspäť do jamy a zabudol som ich odhrabať, s tým že veď to na jar urobím. Teraz som pozeral že sa to ani nedalo, kvôli pokročilej dekompozícii. Celkovo všetko kompostovanie je asi lepšie previesť už na jeseň. Som sa dáko neskoro spamätal minulý rok s tým kompostovaním a potom už zrazu bolo moc zima.

Kompostovisko bolo v úrovni cca 20 cm  – 40 cm do hĺbky ešte zamrznuté, vrch sa dal ako tak rýpať a spodok tiež. Asi krompáčom by bolo lepšie skúsiť nabudúce. 

 Zem bola ešte pomerne studená, pred obedom bolo na teplomeri 7°C a v parenisku asi 15°C. Tu je detail preosiateho kompostu:

 Plný fúrik som vyviezol ku skleníku a preosiaty kompost rovnomerne rozhádzal.

 Po tejto operácii som sa rozhodol pokračovať s pareniskom. Najskôr som skontroloval prvé zo včera a dorobil jeho okolie. Pod ovocný ker som rozsypal minuloročnú drť konárov ako kompost. Ako som už býval spomínal, podrtené konáre sa neoplatí odkladať, treba ich rovno použiť ako mulč. Do čerstvo zamulčovanej zeme pod ovocným kríkom som vysadil asi päť cesnakov a ochranu proti sliepkam, podobne ako pod jablone. O chvíľu na to som mal možnosť preveriť jej funkčnosť voči kŕdľu sliepok a minimálne proti hrabanie chráni výborne.

Druhé parenisko som už pod vplyvom skúseností z práce na prvom naklonil na juh a vo vnútri nepoužil žiadne škridle, takže celkový vnútorný objem je väčší. Ešte tam mám na toto miesto pripravené tretie okno ale povedal som si že pred tým ako budem pokračovať na parenisku treba už niečo zasiať do fólie a do prvých dvoch parenísk. Napáda ma kaleráb a pór pre začiatok. Kaleráb na raňajky a pór rozsadiť pomedzi jahody, vraj sa dobre dopĺňajú.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s