Strihanie, hnojenie a mulčovanie jabloní

Strihanie

Dnes som dokončil strihanie jabloní. Robil som na tom zhruba dva dni. Jabloní je jedenásť a sú menšieho vzrastu, celkom nahusto pri sebe. Boli strihané pred rokom pánom Humajom po niekoľkých zanedbaných rokoch a tak sme ho poprosili nech urobí radikálny rez. Takže hrubšie konáre boli viac-menej na poriadku, ostávalo sa vyrovnať s množstvom vlkov ktoré vyrašili po silnom vlaňajšom zostrihu. Vyzeralo to takto nejako:
Bolo to moje prvé strihanie stromov a tak som si naštudoval aj nejakú literatúru. Najviac do hĺbky ide staršia kniha ruského autora R.P.Kudriavec, ktorý preložil a prepracoval Ivan Hričovský s názvom Tvarovanie a rez ovocných drevín. Ďalšie dve knihy boli: D. Baumjohann, P.Baumjohann Rez ovocných drevín a Praktický pomocník v záhrade. Dozvedel som sa napríklad že na správne rezanom strome sa môžem obmedziť na odstraňovanie jednoročných výhonkov a keďže sú to staršie stromy, cca tridsať ročné, tak aj na zabezpečenie obnovy starých konárov. Nakoniec som preriedil vlky asi na polovicu, sústredil som sa na tie čo rástli kolmo hore, prípadne vo veľmi ostrom uhle a tie čo rástli nesprávnym smerom:

Niektoré vlky som nechával aby sa z nich časom vytvorili nové konáre. Iné som skrátil na 20-40 cm aby pokračovali v raste a postupne nahradili staré konáre. Strihal som šikmo nad púčikom požadovaným smerom:

Nožnice som pred strihaním nabrúsil osličkou ale i tak neboli ideálne, stávalo sa že strih odštiepil kus konárika ale zistil som že keď sa na samotný akt strihnutia poriadne sústredím tak sa to stávalo menej. Popri strihaní som sa snažil zo stromov striasť alebo poodtŕhať všetky staré, vysušené jabĺčka a zvyšky listov z predošlého roka aby sa nemnožili choroby. Triasol som postupne všetkými hrubšími konármi stromu. Bol to vlastne aj taký test pevnosti a budíček pre strom zároveň.

Pridávam niekoľko príkladov stavu pred a po strihaní:

Hnojenie a mulčovanie

Po ostrihaní ostali na zemi ležať kopy vlkov  roztrúsené pod korunami jabloní. Podrtiť ich v novej drtičke z Lídl trvalo len niekoľko hodín. Výsledkom boli postupne tri zásobníky plné voňavej drte konárikov vlhkej od čerstvo sa prebudených štiav ovocného stromu. Počas zbierania konárikov som také lepšie, rovnejšie a dlhšie dával na osobitnú kopu. Čoskoro sa použijú na záhonoch ako značky, prípadne na čokoľvek iné.

Po odhrabaní listov a mulču od jesene a pohnojení obvodu koruny asi fúrikom kompostu, prípadne jemné prekyprenie rycími vidlami je strom pripravený na mulčovanie.

Čerstvý mulč z práve podrtenej masy konárov sa aplikuje po obvode stromu, ohraničený starým lístí, minuloročným mulčom a čerstvým kompostom. Silná aróma by mohla odháňať nevítaných škodcov.

Na zajtra plánujem sadenie cesnaku okolo jabloní. Vraj by to malo odháňať hryzce, prípadne iných škodcov a celkom by mal cesnak jablone podporovať, tak to chcem preskúmať. Rozmýšľam ako zabrániť sliepkam aby cesnak rozhrabali, asi dáke šikovne nastrihané konáriky dookola. Cesnak som dal pred sadením namočiť do vody.

Reklamy

One thought on “Strihanie, hnojenie a mulčovanie jabloní

  1. Spätné upozornenie: Sadenie cesnaku pod jablone | Na záhradu!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s